משבר הקורונה והשפעתו על שוק הרכב

משבר הקורונה משפיע על ענפים רבים, גם בארץ וגם בעולם. הפעם נבדוק מה קורה בשוק הרכבים – כיצד משבר הקורונה משפיע על יצרני הרכב בחו“ל, על יבואני הרכב בארץ ועל הענף ונספחיו. כמו כן מעניין לדעת האם אנו צפויים להשלכות ארוכות טווח או אולי מגמות חדשות בתחום התחבורה?

מבט כללי על תעשיית הרכב מראה לנו כי מפעלי הרכב באירופה ובארצות הברית הפסיקו את פעילותן בגלל הסגר ובגלל הפגיעה בהספקת החלקים מסין. בנוסף ישנו גם המיתון העולמי אשר נגרם בעקבות המגפה והוא אינו מתמרץ אף אחד לייצר רכבים במלוא העצמה. 

על פי ההערכות, רק באירופה וארצות הברית, הוחלט על ביטול הייצור המתוכנן של 2.5 מיליון מכוניות, החלטה אשר בפני עצמה גורמת להפסדים של עשרות מיליארדי דולרים לכל החברות התומכות בתעשיית הרכב.

האמת שהמשבר המסתמן בענף הרכב צפוי להטריד ממשלות רבות כל רחבי העולם, מדינות שבהן תעשיית הרכב היא רכיב מהותי בכלכלה. תעשיית הרכב בכללותה היא גורם משמעותי בכלכלה העולמית ומחזור העסקים בתעשייה זו משתווה בגודלו לכלכלה השישית בעולם. מספר המועסקים העולמי בענף הרכב מוערך בכ 14 מיליון עובדים, אך ישנם עוד מועסקים רבים בתעשיות תומכות.

המדינות אשר צפויות להיפגע במיוחד הן המדינות בהן תעשיית הרכב מהווה חלק משמעותי בכלכלה – סין, קנדה, גרמניה, מקסיקו, הודו, יפן, קוריאה הדרומית, מרוקו, דרום אפריקה וארצות הברית.

הפגיעה בתעשיית הרכב וסגירת המפעלים פוגעת גם בענפים אחרים, למשל ענף ההובלה והלוגיסטיקה אשר עוסק בשינוע, ייבוא וייצוא של חומרי גלם לתעשיית הרכב, חלקים לרכב ורכבים המיוצאים מהמדינות המייצרות אל השוק העולמי.

הירידה במכירות

הירידה התלולה ביותר במכירות נגרמה בעקבות הטלת הסגר, אך בהמשך הגיע גם המשבר הכלכלי. סין הייתה המדינה הראשונה שהתמודדה עם וירוס הקרונה והראשונה להטיל סגר, וכבר בתחילת פברואר דווח שם על ירידה של 92% במכירות הרכב לשוק המקומי. התחזית השנתית לשנת 2020 היא ירידה של של לפחות 2.9 אחוז במכירות והאמת שגם נתון זה נשמע אופטימי בצורה בלתי סבירה. הוא נמוך בהשוואה להערכות הנזק במדינות אחרות.

איגוד יצרני הרכב באירופה מדווח כי גם במדינות אירופה הורגשה ירידה. בחודשים ינואר ופברואר נרשמה ירידה של 7.4% בהשוואה לשנה הקודמת.

חברת דירוג האשראי מודיס, פרסמה תחזית הצופה ירידה עולמית של 14% במכירת רכבים פרטיים בשנת 2020. התחזית הזו יותר קודרת מהירידה במכירות אשר נרשמה במשבר הכלכלי של 2008, שם ראינו ירידות של 14% על פני שנתיים.

הפגיעה בייצור

רבים מיצרני הרכב בעולם תלויים בתעשייה הסינית אשר מייצרת עבורם הרבה מרכיבי הרכב. יצרני הרכב אינם מחזיקים במלאים גדולים של חלקים מסיבות כלכליות. כולם אימצו את מודל JUST IN TIME אשר מאפשר להם להתנהל עם מלאים מינימליים. הסגר בסין פגע בהספקת החלקים למפעלים באירופה, צפון אמריקה, יפן וקוריאה ולכן הפחית גם את יכולת הייצור שלהם בימים שלאחר הסגר.

כנראה שסין צפויה להיות המרוויחה הגדולה של המשבר בהיבט של ענף הרכב. סין שהייתה הראשונה להטיל סגר, הייתה גם הראשונה להסירו והייצור בסין מתחדש. יצרני הרכב בסין יכולים לחדש את הפעילות וליהנות מגישה מהירה למלאי של חלקים, ללא העיכובים אשר צפויים ליצרנים אחרים ברחבי העולם.

יצרני הרכב הסינים אשר מנסים כבר יותר מעשור לנגוס בנתח שוק האירופאי, ללא הצלחה רבה, כולם לזכות עכשיו ביתרון אשר יקדם את מטרותיהם.

ומה קורה בישראל?

בישראל לא קיימת תעשיית רכב גדולה ומפותחת, לפחות לא בתחום של ייצור מכוניות, אך גם מעט תעשיית הרכב שיש לנו נפגעת מהמשבר העולמי. קיימות חברות כמו מרכבים והארגז אשר פועלות בתחום התחבורה הציבורית ויהיה מעניין לראות כיצד המשבר ישפיע עליהן. חברות אלו נפגעו קשה בשנים האחרונות בשל התחרות עם סין, אשר מעניקה לחברות התחבורה הציבורית בארץ פתרונות זולים יותר.  ואין סיבה לשינוי מגמה בתחום. אך במידה ומשבר הקורונה יביא לגידול בכמות האוטובוסים, יתכן שהן יזכו בנתח מסוים. אך בפועל מפעלים אלו ספגו מכה קשה עם הסגר – עצירת התיירות ועיכוב מכרזים ממשלתיים מאיימים על המשך קיומם.

באופן כללי ניתן להניח כי כל חברה הקשורה לתעשיית הרכב תיפגע, אך עוצמות הפגיעה עשויות להיות שונות. חברת אליאנס, המייצרת צמיגים, צפויה גם כן לספוג פגיעה בזכות הפגיעה הכללית בשוק הרכב והאטה הכלכלית. אך ההתמקדות של חברת אליאנס בצמיגים לנישות מיוחדות יכולה לסייע לה להתמודד עם המשבר טוב יותר מיצרני צמיגים אחרים.

גם יצרני המצברים בישראל צפויים להיפגע מהירידה הכללית בשוק הרכב. אך למרות האטה במספר הרכבים החדשים על הכביש, עדיין הן ייהנו מהביקוש למצברים עבור הרכבים הקיימים. במילים אחרות הן אינן צפויות לצמיחה, אך הן יכולות לשרוד.

יבואני הרכב וחברות הליסינג

עיקר הפעילות בשוק הרכב בישראל הוא בתחום ייבוא הרכבים וחברות הליסינג, וכאן ישנה פגיעה גדולה. עיקר הנזק נגרם לחברות הליסינג כפי שמייד נבין.

בשנים האחרונות יבואני הרכב לא יכלו להתלונן. הצמיחה הכלכלית הביאה לביקושים גבוהים וחלק מיבואני הרכב התעסקו גם בליסינג שהפך לפופולרי מאוד. אך משבר הקורונה הביא עליהם מכה חדשה – בחודש אפריל 2020 נמכרו 2600 מכוניות חדשות בישראל, כעשרים אלף פחות מאשר אותה התקופה בשנה שעברה (צניחה של 88%). זוהי הייתה תוצאה ישירה של הסגר, אך המצב הכלכלי ואחוזי האבטלה הגבוהים אינם מבשרים טובות לענף. הציפייה כרגע היא לירידה של 30% בהיקף המכירות השנה, בהשוואה לשנה הקודמת.

הירידה במכירות, זו אשר נרשמה עד עכשיו, מסתכמת בירידה של כ 2 מיליארד שקלים בהכנסות, דבר אשר משפיע גם על הכנסות המדינה ממסים.

במדינות כמו גרמניה מנסים להתמודד עם הבעיה באמצעות מתן תמריצים ממשלתיים לרכישת רכב חדש וגורמים בענף ההרכב מנסים לגבש תכנית דומה גם בארץ, דבר שאולי התעכב בעקבות השינויים הפוליטיים. אך במקביל יבואני הרכב מחפשים אחר דרכים אחרות להגביר את המכירות וכך יצא הרעיון של ביטוח הקורונה. יבואני הרכב הבינו שאנשים רבים חוששים לקבל על עצמם את ההתחייבות לעמוד בתשלומי הרכב במצב הכלכלי הנתון. הם צריכים את הרכב מצד אחד, אך חוששים לאבד את עבודתם. לכן מוצע להם ביטוח קורונה  אשר מאפשרים למי שאיבד את עבודתו ואינו יכול לעמוד בתשלומים, להחזיר את הרכב תוך 6 חודשם בניכוי ירידת הערך.

יבואני הרכב זכו לכמה שנים טובות והם יוכלו לעמוד גם בתקופה קשה. אך הדאגה האמתית היא לחברות הליסינג. עובדים רבים נמצאים עדיין בחופשה ללא תשלום וממשיכים להחזיק ברכבי ליסינג. אך כבר עכשיו ברור שלא לכולם יהיה מקום עבודה לחזור אליו והביקוש לליסינג צפוי לרדת. זוהי בעיה גדולה לחברות הליסינג. הן צפויות למצוא את עצמן עם מלאי רכבים ללא שימוש אשר צפויים להפוך לרכבי יד שנייה כאשר ימכרו אותן לציבור על מנת לזכות במזומנים.

שוק המכוניות המשומשות

הבעיות של שוק הליסינג מביאות אותנו אל שוק המכוניות המשומשות. משבר הקורונה צפוי לזעזע גם את שוק המכוניות המשומשות. ראשית כל הפיטורים במשק יביאו להחזרת רכבי הליסינג לחברות הליסינג. לחברות הליסינג לא תהיה ברירה אלא להציע אותן למכירה. הלקוחות בשוק עלולים להיתקל בקשיים לקבלת מימון מהבנק, מה שאומר שחברות הליסינג יאלצו להציע שיעורי מימון גבוהים או מחירים מפתים במיוחד על מנת למכור את המכוניות.

היצע המכוניות המשומשות אמור להוזיל את המחירים, אך כאן מתחילה הבעיה של חברות הליסינג והטרייד אין. ירידה בערך הרכבים תביא לירידה בערך המלאי שלהן, דבר שיגרום לבעיות בינם לבין הבנקים. מי שמכתיב את המחירים בשוק הרכבים המשומשים הוא חברות הליסינג וחברות הטרייד אין ולא השוק הפרטי. בפועל הן יאלצו להוריד מחירים, אך הן יעשו הכל על מנת לשמור על מחירי המחירון גבוהים, דבר שלא יוכלו לעשות לאורך זמן.

ומי לא צפוי להיפגע?

בישראל פעולות חברות טכנולוגיות רבות המתעסקות בטכנולוגיות לשוק הרכב, ממערכות סיוע לנהג ועד טכנולוגיות בתחום הגנת הסייבר לרכב. חברות אלו מתעסקות בארץ בעיקר במחקר ופיתוח; הן מתעסקות בטכנולוגיות עתידניות ולכן לא צפויה פגיעה חזקה בחברות אלו. גם אם שוק הרכב צפוי להתמודד עם קשיים בשנתיים שלוש  הקרובות, עדיין הוא יצטרך את הטכנולוגיות הללו בסופו של דבר. רבות מהחברות העוסקות בתחום הן חברות הזנק אשר גם בתקופה זו יכולות ליהנות מהשקעות הממנות את פעילותן.

שימו לב שיצרני הרכב אשר נקלעו למשבר צפויים להתמקד במה שמייצר להם נזילות בטווח הקצר ולכן הם יפחיתו השקעות במחקר ופיתוח. חברות ההזנק הישראליות יכולות למלא את הפער ותלותן של יצרני הרכב בחברות אלו תלך ותגדל.

מגמות העתיד בתחום התחבורה

השאלה אשר באמת מעניינת היא כיצד משבר הקורונה ישפיע על שוק הרכב בטווח הרחוק. יצרני הרכב אשר נקלעים לבעיות נזילות יאלצו לצמצם את ההשקעות במחקר ופיתוח בשנתיים הקרובות, ואולי זה גם לא המועד הטוב ביותר להשיק פיתוחים חדשים. לכן ניתן לצפות לאיזה דשדוש טכנולוגי.

עד להגעת הקורונה הטרנד המרכזי בתחום התחבורה הוא שיתוף הנסיעות. איננו מדברים על המודל של אובר, אלא על דברים הרבה יותר מתקדמים אשר קיימים במקומות מסוימים וכבר מזמן אינם רעיון תאורטי .

מסתבר שישנם אנשים רבים אשר מסתמכים על התחבורה הציבורית ברוב הנסיעות, אך מידי פעם הם נזקקים לרכב על מנת לענות על החוסרים של התחבורה הציבורית. למשל כאשר יוצאים לקניות או לבילויים במהלך סוף השבוע. כך נולד מודל שיתוף הרכבים הדומה למודל האופניים העירונית אשר אפשר לקחת במקום אחד ולהחזיר במקום אחר.

אך כיצד משבר הקרוונה ישפיע על המגמה הזו, אם בכלל? מכירות הרכב צפויות לרדת בשל המצב הכלכלי, על זה אף אחד לא מערער. הציבור עדיין נזקק לפתרונו תחבורה ואינו יכול להסתמך במאת האחוזים על התחבורה הציבורית. יצרני הרכבים מצד שני צריכים למצוא מודל עסקי חדש אשר יפצה על אבדן ההכנסות. ולכן ניתן להעריך כי המעבר לשימוש ברכב באמצעות דמי מנוי צפוי לגדול בעקבות משבר הקורונה .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *